Ceny mieszkań – spadną czy wzrosną?

Chyba najczęściej zadawane pytania związane z nieruchomościami: ceny spadną czy wzrosną? opłaca się kupować mieszkania teraz, czy może lepiej poczekać?

W obecnej sytuacji ludzie szczególnie często zastanawiają się nad tym, w jakiej fazie znajduje się rynek. Przez ostatnich kilkadziesiąt miesięcy średnie ceny domów i mieszkań systematycznie spadały. Ale czy jesteśmy już w samym dołku? Trudno powiedzieć.

Przede wszystkim, jeśli mierzyć realne, a nie nominalne wartości, ceny mieszkań spadły do poziomu sprzed około 10 lat. Sam pamiętam, jak niedaleko mojego domu widziały w oknach nowego bloku ceny 3800zł za m2. Jeśli wziąć pod uwagę inflację, obecne ceny mieszkań znajdują się na zbliżonym poziomie.

Zastanawiam się tylko, co by było, gdyby mierzyć zmianę cen mieszkań biorąc pod uwagę zmianę wysokości wynagrodzeń. Czy też byłoby tak różowo?

Ale trochę odbiegłem od tematu. Oczywiście, nie da się wprost odpowiedzieć na pytanie, czy mieszkania jeszcze stanieją. Na mój gust, jeśli już to raczej niewiele. Po pierwsze, są już nisko. Po drugie, wciąż w wielu miejscach brakuje lokali o odpowiednim standardzie. Po trzecie, drastycznie zmalała liczba nowych inwestycji (odczujemy to za kilkanaście miesięcy). Oczywiście, wszystko zależy od stanu gospodarki, od tego, czy w końcu kryzys się skończy itd.

Warto jeszcze pamiętać, że operujemy zwykle średnimi cenami mieszkań. Rynek powoli dojrzewa i ceny będą się różnicowały. Lokale w dobrych lokalizacjach i w dobrym standardzie nie będą dostępne za grosze. Dodatkowo, widać ciekawe zjawiska, które świadczą o preferencjach kupujących – np. w Warszawie nierzadko ceny w wielkiej płycie (tej zadbanej i wyremontowanej) są wyższe niż w nowych blokach. Dlaczego? Przestrzeń, komunikacja, infrastruktura…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *