Aranżacja kuchni

Urządzając mieszkanie nie da się w żaden sposób zapomnieć o kuchni. Jest to przecież pomieszczenie, w którym przyrządzamy potrawy. W tym przypadku aranżacje kuchni są równie ważna jak łazienki czy sypialni. Kuchnia jest można powiedzieć królestwem każdej kobiety. To właśnie kobieta spędza tam najwięcej czasu. Czasem w kuchni nawet spożywane są przyrządzone wcześniej posiłki. Dlatego ważne jest właściwe ustawienie mebli i urządzeń.

Styl kuchni

Gdy mamy w planach sprowadzenie się do nowego mieszkania czy też domu, który jeszcze nie jest urządzony, musimy dokładnie się zastanowić nad tym, co tak naprawdę chcemy, aby było w poszczególnych pomieszczeniach i jak dany pokój powinien wyglądać. Jeśli chodzi o kuchnię, możemy tutaj zastosować się do wielu stylów, jednak istnieje także możliwość wybrania po prostu tego, co nam się podoba. Meble kuchenne to podstawa urządzenia kuchni, ponieważ to one głównie zajmują przestrzeń i przyciągają nasz wzrok.

Wybierając meble kuchenne, które nam się podobają oraz takie, które uważamy, że będą dobrze się prezentowały w naszej kuchni w danej aranżacji, możemy potem intuicyjnie dobierać poszczególne dodatki, takie jak ozdoby czy firanki w kuchennym oknie, w taki sposób, aby wszystko ze sobą współgrało. Jeśli jednak chcemy ściśle trzymać się danego stylu czy też motywu, sklepy meblowe oferują nam tyle modeli szafek oraz półek, że z pewnością znajdziemy wśród nich coś dla siebie. Możemy zdecydować się na styl rustykalny, na nowoczesne meble, albo też na latynoską, ciepłą kuchnię. Jeśli zdecydujemy się na styl rustykalny, możemy być pewni, że będziemy mieli ogromne pole do popisu, jeśli chodzi o dodatki. Styl nowoczesny cechuje się tym, że dominuje tam prostota i występuje mała ilość dodatków – na wierzchu jest tylko to, co najpotrzebniejsze. Natomiast w kuchni rustykalnej spotkamy się z różnego rodzaju dodatkami, takimi jak choćby porcelanowa kura, w której możemy przechowywać czosnek lub też kraciaste firanki, które poprzez swój charakterystyczny krój oraz wzór, od razu widać nawiązanie do wiejskiego stylu.

Dodatkowo to, że drewniane elementy, jak drzwiczki szafek oraz szuflady, są raczej z dość ciemnego drewna, a reszta, jak na przykład blaty, są zachowane w jasnych, piaskowych odcieniach, natomiast dodatki biją ilością barw, sprawia, że kuchnia w stylu rustykalnym jest naprawdę słoneczna i miła dla oka.

Mała kuchnia, małe pole do popisu?

Kiedy zamierzamy wprowadzić się do nowo zakupionego mieszkania i musimy je urządzić, musimy poważnie się zastanowić nad tym, jak dokładnie chcemy to zrobić. Musimy brać pod uwagę fakt, że spędzimy w tym mieszkaniu, jeśli nie resztę, to chociaż kilka następnych lat naszego życia, a z tego względu powinniśmy od razu urządzić je tak, abyśmy czuli się w nim jak najlepiej wybrać dekoracje wnętrz które będą najbardziej odpowiadać naszym wymaganiom oraz charakterowi. Jest to bardzo ważne, ponieważ jeśli coś będzie nas drażniło, dlatego, że odpowiednio wcześnie nie przemyśleliśmy swoich wyborów, to nie będziemy chętnie przebywali w mieszkaniu i wciąż będziemy się irytować.

Największym ograniczeniem przy urządzaniu mieszkania jest zwykle nasza sytuacja finansowa oraz nasza wyobraźnia, jednak równie często na naszej drodze stają wymiary mieszkania. Jeśli wprowadzamy się do kawalerki, z pewnością będzie nam przeszkadzało, że jest tam bardzo mała kuchnia. Tak małe pomieszczenie, a raczej pomieszczenie przechodnie, jak to bywa w kawalerkach, mocno ogranicza nasze możliwości, ponieważ z jednej strony musimy tam wszystko zmieścić, czyli choćby kuchenkę, lodówkę, funkcjonalny blat, zlew oraz jakąś szafkę, to niestety szybko okazuje się, że ciężko jest nam ją tak zaaranżować, aby była ona dla nas wygodna i funkcjonalna.

Mała kuchnia to pole do popisu dla projektantów, którzy powinni być gotowi na takie wyzwania i powinni potrafić stworzyć taki projekt kuchni, aby znalazło się w niej wszystko, co najważniejsze, jednocześnie zapewniając wiele miejsca na schowanie garnków oraz talerzy. Oczywiście może nie jest to trudne dla projektanta, jednak należy pamiętać, że będziecie tam mieszkali wy i to dla was ma być to ładne i wygodne. Projektant da pewną propozycję, jednak nie on nie będzie tam mieszkał i nie będzie mu tak zależało na naprawdę funkcjonalnych rozwiązaniach tak, jak nam.

Odpowiednie urządzenie kuchni

Kiedy zamierzamy wprowadzić się do nowego, jeszcze nie urządzonego mieszkania, zawsze zastanawiamy się, czego tak naprawdę oczekujemy i jak dokładnie chcemy, aby ono wyglądało. Jeśli chodzi o wystrój salonu czy sypialni, zawsze można coś w nim zmienić, dlatego nasze decyzje niekoniecznie muszą być zawsze ostateczne. Jednak inaczej bywa z urządzaniem kuchni, ponieważ meble kuchenne nie są rzeczą, którą często i chętnie zmieniamy. Urządzanie kuchni to temat przy którym musimy pamiętać, że jej ustalony z góry wystrój pozostanie z nami na wiele lat, chyba, że postanowimy niedługo porzucić dane mieszkanie.

Jednak patrząc na to pomieszczenie, mając w perspektywie długie lata korzystania z niego, powinniśmy sobie spróbować wyobrazić jak będzie wyglądała kuchnia wyposażona w dane meble kuchenne – czy będzie to dla nas ładnie wyglądało, czy będzie funkcjonalne i wygodne, a pozostawione miejsce wystarczające, aby swobodnie się w niej poruszać.

Kiedy mieszkanie nie jest jeszcze urządzone, mamy możliwość dokładnego rozplanowania wszystkiego. W takich momentach powinniśmy zwracać uwagę na różnego rodzaju szczegóły, o których jeśli teraz zapomnimy, to potem mogą nam się mocno dawać we znaki. Są nimi, na przykład takie rzeczy, jak to, żeby kuchenka, na której będziemy gotować, nie stała bezpośrednio przy ścianie czy też lodówce w koncie. Jeśli ją tam umieścimy, będziemy odczuwali dyskomfort, że nie mieszczą nam się garnki, albo duża patelnia, ponieważ dodatkowo ogranicza nas ściana, czy też lodówka. Dodatkowo, powierzchnia, przy której będziemy gotowali będzie się wciąż brudziła i pozostaną na niej plamy, ponieważ za każdym razem będzie na nią chlapał tłuszcz oraz kawałki jedzenia, które niekiedy wypryskują z naszych patelni w przestrzeń i przyczepiają się do tego, na co trafią.

Zastosowanie barku w urządzeniu kuchni

Jeśli w naszym domu, mamy taki układ, że kuchnia jest otwarta, czyli połączona z salonem lub też jadalnią i nie posiada drzwi ani innego separatora, warto jest się zastanowić nad ciekawym wykorzystaniem tego faktu. Często, jeśli odbywa się w domu jakieś przyjęcie, chcielibyśmy, aby niekoniecznie wszystkie rzeczy dziejące się w kuchni przyciągały uwagę naszych gości, jednak nie możemy się od tego odgrodzić. Ciekawym rozwiązaniem, jeśli tylko mamy kawałek miejsca, jest barek w kuchni, który zamontowany właśnie między kuchnią a jadalnią, czy salonem, będzie doskonałą ozdobą, a jednocześnie sprawi, że kuchnia będzie bardziej ekskluzywna, nieco odgrodzona od reszty domu, a także taki barek, będzie praktycznym, dodatkowym kuchennym blatem. W czasie przyjęć na takim barku można stawiać różnego rodzaju potrawy oraz przekąski, ale także można go wykorzystać w charakterze zwykłego baru, stawiając za nim kogoś, kto będzie dbał o drinki gości. Barek w kuchni przydaje się również w czasie, gdy nie trwa żadne przyjęcie. Można na nim choćby postawić miskę z owocami, która również będzie swego rodzaju ozdobą, a dodatkowo można także postawić tam świeczniki i wieczorem palić na nim świeczki, co da magiczny klimat. Taki barek w kuchni jednocześnie odseparowuje kuchnię od reszty domu czy też mieszkania, ale jest także dodatkowym urozmaiceniem i nie do końca zamyka kuchnię tworząc z niej oddzielne pomieszczenie. Jednak niektórzy nie mają tak wielkiego przejścia między poszczególnymi pomieszczeniami, aby opłacało im się zainstalować taki barek w kuchni, ponieważ byłby on albo tak krótki, że byłby brzydki i niefunkcjonalny, ale także mógłby sprawiać, że wejście do kuchni byłoby niewygodne i niezwykle kłopotliwe, szczególnie, jeśli jednocześnie są wejść lub wyjść dwie osoby.

Kuchnia piękna i funkcjonalna

Każda kobieta chciałaby mieć piękną i zarazem funkcjonalną kuchnię. W takiej kuchni chętniej się przebywa i robi różne przysmaki. Może to wydawać się śmieszne, ale z doświadczenia i obserwacji wynika, że tak właśnie jest. Kobiety często zamawiają meble na wymiar. Dzięki temu mogą idealnie zagospodarować całą przestrzeń. Kuchnia wówczas staje się bardziej funkcjonalna. Niektórzy ludzie posiadają duże domy, w których istnieje wiele różnych możliwości na urządzenie wnętrz. Często kuchnia połączona jest z jadalnią. Wówczas na takiej przestrzeni można się popisać wykazać talentem. Aby kuchnia spełniała wszystkie funkcje i potrzeby jej użytkowników trzeba przede wszystkim dobrać meble.

Gdzie szukać tej jedynej

Meble można kupić w każdym sklepie meblowym lub też jak wiadomo zamówić na wymiar. Warto też kuchnię wyposażyć w drobne elementy dekoracyjne. Wydawać by się mogło, że kuchni dekorować nie trzeba. Otóż o wiele lepiej będzie wyglądać jeśli takie elementy się w niej znajdą. Oczywiście muszą to być odpowiednie ozdoby przeznaczone właśnie do kuchni. Aranżacje kuchni to dość skomplikowane zadania w wystroju wnętrz.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *